دوستی ها – دانلود رایگان فیلم، سریال، موزیک و انیمیشن

تبلیغات
بازی زولا
عضویت رایگان بازی آنلاین زولا
تبلیغات
فروشگاه اینترنتی گلامورا
حراج محصولات جدید پاییزه زنانه
...................................................
تور لحظه آخری و ارزان گرجستان

سخنرانی زیبای نوجوان 10 ساله و مطالب زیبا در مورد حجاب

حجاب صحیح مردان و زنان از دید قرآن

دانلود سحنرانی زیبا, سخنرانی زیبای نوجوان 10 ساله و مطالب زیبا در مورد حجاب

محمد مهدی فولادی، نوجوان 10 ساله ساکن قم که در محرم امسال (91) در یکی از هیئات مذهبی به سخنرانی پرداخته است. از جمله مطالبی که ایشان درباره اش صحبت کرده بحث حجاب هست که بسیار زیباست. پیشنهاد میکنیم حتما این سخنرانی زیبا و دیدنی را از سایت دوستی ها دانلود و مشاهده نمائید.

لغت واصطلاح حجاب

لفظ حجـاب یعنی پرده حائل وساتر واصطلاحا”بببببه پوشش بانوان ((حجـاب)) گفته می شود .در قرآن لفظ حجـاب وجود دارد ولی فقط درباره ی همسران پیغمبر (ص) به کار رفته آن هم نه به معنی پوشش زنان .قرآن مصداق ونوع حجـاب ومباحث دیگر آنرا دقیقا”بیان می کند اما نه تحت عنوان حجـاب. قرآن مبحثی تحت عنوان حجـاب ندارد چنان که اکثر مطالب را تحت عنوان خاصی مطرح نمی کند .این از ویژگی های خاص قران است که در عین حالی که جوانب مختلف یک مسئله را توضیح می دهد آن ها را تحت عناوین فصل بندی شده مطرح نمی کند .این متکلمان و علما هستند که موضوعات را دسته بندی و نامگذاری می کنند واز آنها بحث میکنند .در فقه هم کلمه و لفظ حجـاب برای پوشش بانوان به کار نمی رود بلکه به جای آن لفظ ((ستر)) به کار می رود .ولی کلمه ی حجـاب برای پوشش زن شایع واصطلاح شده ودر مبحث پوشش بانوان درهمین معنی اصطلاحی که پوشش است به کار می رود نه معنی لغوی ان که پرده باشد .

بعضی خیال کرده اند که حجـاب اسلامی از آن جا که لغت حجـاب به معنی پرده است یعنی در پرده بودن زن! حجـاب یعنی ((پرده نشینی)) و زن خوب زنی می باشد که همیشه درخانه و پشت پرده باشد و بیرون نیاید !همین تلقی از حجـاب موجب افراطی هایی شده ونیز موجب شده تا بعضی که از اندیشه قرآنی اطلاع ندارند و یا دارند وخود را به نادانی می زنند حجـاب را به ((پرده نشینی )) تعبیرکرده وبه آن حمله کنند .در این متن هرجا لفظ حجـاب به کار می رود معنی اصطلاح آن درنظر است یعنی پوشش نه معنی لغوی آن یعنی پرده. ما در این مطلب حجاب زن و حجاب مرد را برای شما عزیزان تعریف کرده ایم.

حجاب برای مرد

اولین آیات حجاب برای مردهاست .نخست دستوراتی راجع به رعایت حریم خانه ی دیگران می دهد به این که هر کسی می خواهد وارد خانه ی دیگری شود باید اجازه بگیرد وبراهل خانه سلام کند وبعد وارد شود ونیزمی فرماید اگر به در خانه ای بدون اطلاع رفتید وصاحب خانه گفت بازگردید بدون ناراحتی بازگردید. سپس می فرماید:((ای پیامبر گرامی به مردان مومن بگو دیدگان خودرافرو پوشند دامن های خود را حفظ کنندکه برای ان ها موجب پاکی وطهارت بیشتر روح وجسم است .به درستی که خدا به انچه می سازند اگاه است )) .

چنان که دیده میشود اولین ایه امر به مردان است .قسمت اول ایه ی شریفه حجاب باطنی یعنی عفت وحیا وقسمت دوم حجاب ظاهری را بیان فرموده است .یعن نه خود به نامحرم نگاه کنند ونه خود را در معرض نگاه دیگران بگذارند.

    حجاب برای زن

تا این جا حکم حجاب برای مردها تمام شده وحکم برای زنان شروع می شود .در ایه ی31سوره ی نور می فرماید (و به زنان مومن بگوکه دیدگان خود را فرو پوشند ودامن های خود را حفظ کنند و زینت های خودرا اشکار نکنند مگر زینت های ظاهر را.  و سرو گریبان های خود را با مقنعه یا روسری بپوشانند و زینت های خود را اشکار نکنند مگر برای شوهران خود یا پدران خود پدران شوهرهای خود یا برادران خود یا پسران برادران خود یا زنان خود یا مملوکان خود یا مردان طفیلی که گرایشی به زن ندارند یا کودکان غیر ممیز و نیز پاهای خود راطوری به زمین نزنندکه زینت هایی که پنهان کرده اند اشکار شود وای مومنان همگی به سوی خداوند توبه کنید شاید که رستگار شوید

چنان که دیده میشود قسمت اول ایه که می فرماید :

((بهزنان مومن بگو که دیدگان خود را فرو پوشند ودامن های خود را حفظ کنند وزینت های خود را اشکار نکنند مگر زینت های ظاهر را ))

منهای تغییر ضمایر از مذکر به مونث دقیقا”مطابق با آن چیزی است که برای مردان بیان فرمود یعنی زنان هم باید از نامحرم و بلکه ازاندام ممنوعه ی زنان دیگرچشم پوشی بکنند وهم چنین حواس دیگر خودرا نیز مواظبت کنند و دامن های خود راهم حفظ کنند واندام خود را درمعرض دید نا محرم و بلکه اندام ممنوعه خود را درمعرض دید زنان دیگر هم نگذارند

زولا

هیچ دیدگاه ارسال شده است

نمایش / مخفی کردن دیدگاه ها

بستن تبلیغات
الفبای سفر
بستن تبلیغات
گیفت کارت