دوستی ها – دانلود فیلم و سریال، موزیک، انیمیشن، بازی

دانلود کتاب الکترونیکی بیان السعادة، تفسیر عرفانی و شیعی قرآن کریم

با ترجمه فارسی تألیف حاج ملاسلطان محمد گنابادی

تفسیر بیان السعادة قرآن کریم با ترجمه فارسی

كتاب گرانقدر تفسير بيان السعاده که یگانه تفسیر کامل قرآن به مذاق عرفانی شیعه است برای سيستم عامل جاوا، اندرويد و رايانه را می توانيد از سایت فارس وی دانلود كنيد.

بیان السعادة، تفسیر عرفانی و شیعی قرآن به عربی است كه تألیف حاج ملا سلطان محمد گنابادی (۱۲۵۱ – ۱۳۲۷)، ملقّب به سلطان علیشاه و مشهور به سلطانعلی گنابادی میباشد و نام کامل آن بیان السعادة فی مقامات العبادة است.

.

اهمیت این تفسیر از آن روست که یگانه تفسیر کامل قرآن به مذاق عرفانی شیعه است که برجای مانده است. مدار این تفسیر بر حول مفهوم وَلایت به معنای عرفانی و شئون و جوانب مختلف آن است؛ چنانکه در آن آیات راجع به کفر و ایمان، به کفر و ایمان نسبت به مقام ولایت تفسیر شده است (ج ۱، ص ۲۲۳، مقدمة سلطان حسین تابنده، ص ه ). همچنین، مؤلف برای کلمة «رب » دو تعبیر به دست می دهد: یکی «ربّ مطلق» که مقام الوهیت است؛ دیگر «ربّ مضاف» که منظور از آن مقام ولایت است که ظهور ربّ مطلق باشد (ج ۱، ص ۶۳).
.
بیان السعادة علاوه بر جنبه های عرفانی، جنبه های روایی، فقهی، فلسفی، کلامی و ادبی نیز دارد. از جنبه نقلی و روایی و بحث دربارة شأن نزول آیات، مباحث مستوفایی دارد و عمده اقوال و مطالب منقول در آن مستند به احادیث و اخبار مروی از پیامبر اکرم صلّی اللّه علیه وآله وسلّم و ائمه اطهار علیهم السلام است . در نقل احادیث، از تفسیر صافی ِ فیض کاشانی و تفسیر برهان سید هاشم بحرانی، استفاده کرده است (سمیعی، ص ۱۳۵).
.
با اینکه اساس این تفسیر، اخبار ائمه اطهار علیهم السلام و عرفان مبتنی بر آن است، مشتمل بر اصطلاحات و مباحث فلسفی و حکمی نیز هست، مانند تحقیق در مراتب وجود و تشکیک در حقیقت آن (همان، ج ۱، ص ۳۷) که غالباً به روش استادِ خود، حاج ملا هادی سبزواری، و براساس آرا و اقوال ملا صدرا است و از این حیث به تفاسیر ملا صدرا بر قرآن شباهت دارد. وی آرای فلسفی را با لطایف عرفانی و عقاید کلامی درهم آمیخته و در مسائلی از قبیل معراج، جبر و اختیار، و بداء، که فلاسفه و متکلمان در آنها اختلاف نظر دارند، به جمع و تطبیق آرا پرداخته است (ج ۱، ص ۲۱۸ـ۲۲۰، ج ۲، ص ۲۷۶، ۲۷۷، ۴۳۱ـ۴۳۳).
.
بیان السعادة، متضمن مباحث ادبی نیز هست و در آن، ضمن تفسیر، نکات ادبی آیات و ترکیب لغات هم، به تناسب موضوع، مطرح شده است. برای مثال، در وجوه محتمل معانی حروف آغازین برخی سوره ها، مثل «ال´م ´» در بقره، بحثهای مفصلی آمده است (ج ۱، ص ۳۹ـ۴۳). از دیگر ویژگیهای این تفسیر، آن است که مؤلف آن با وجود اعتقاد به این که جمع آوری آیات به ترتیب نزول آنها صورت نگرفته، چون معتقد به ارتباط معنوی میان آنها بوده، باتوجه به ترتیب موجود میان آیات و کلمات، به بیان ارتباط معنوی میان آنها پرداخته است (ج ۱، ص ۲۹۹).

دانلود Download دانلود

نسخه جاوا با حجم 5 مگابایت | نسخه اندروید با حجم 6.2 مگابایت | نسخه PDF با حجم 39 مگابایت

۷ دیدگاه ارسال شده است

نمایش / مخفی کردن دیدگاه ها

 1. دانلود آهنگ :
  25 فروردین 92

  سپاسگزار تمام زحمات شما

 2. هادی :
  27 آذر 92

  تنها راه بقای انقلاب و نظام

  … به یاد دارم آن ایامی که در زندان و بیمارستان بودم رهبر انقلاب حدود دو هفته در قم مشغول چانه زنی با حوزه های دینی بودند تا حکمت و عرفان شیعی را به آنان بقبولاند بعنوان تنها راه نجات از مرگ تاریخی! پس رهبر می خواهد، ملت هم که تشنه عرفان است، امام هم که می خواست پس چه کسی نمی خواهد، خانه اش ویران باد! زیرا دشمنان عرفان امروزه دشمنان اسلام و نظام هستند زیرا در آخرالزمان اسلام به مغز خود رسیده است که همان عرفان است پس بدون عرفان اسلامی دیگر نمی توان حتی از شریعت اسلامی و انقلاب اسلامی هم دفاع و حراست نمود. زیرا عرفان، عقل الهی در بشر است.

  کار به آنجا رسیده که بسیاری از دولتمردان دلسوز به این نتیجه رسیده اند که تنها راه بقای انقلاب و نظام دست دادن به آمریکاست. ولی به خدا اگر با عرفان شیعی که عرفان امام زمان است، دست بدهیم آنوقت آمریکا برای دست دادن به ما التماس می کند و اسرائیل می میرد!

  آنچه گفتیم ناله بود نه انتقاد و سیاه نمائی و سفید نمائی! امیدواریم این ناله به گوش آنانکه باید برسد رسانیده شود. به خدا خیلی حیف است آنقدر حیف است که آدمی می تواند از حیفش بمیرد! این حیف کسی است که بر سر گنجی بی پایان نشسته و از فقارت گدائی می کند! اماما تو خود نظری فرما! آمین!

  علی اکبر خانجانی – 20 مهرماه 1392

  به نقل از کتاب عقل الهی ایشان ص 92

  دانلود

  لینک دانلود :

  http://dl.ketabkhane-erfani.com/download/ketabha/aghle_elahi.zip
  از وبلاگ ” عرفان زندگی ” http://erfan-zendegi.blogfa.com

  • مهیار :
   11 مهر 94

   آقای خانجانی متسفانه دچار تومات عرفانی دور و درازی هستن !

   خیلی از حرفاشون با صریح روایات و آیات تناض داره

 3. سعید :
  17 خرداد 93

  با عرض سلام و خسته نباشید خدمت شما ، من از تمامی زحمات شما در این زمینه تشکر میکنم

 4. رحیم :
  17 آبان 93

  با تشکر فراوان از قرار دادن این کتاب برای استفاده اجر شما با حضرت زهرا سلام الله علیها

 5. سونیا :
  08 اسفند 93

  سلام من تفسیر قرانو برای مادرم که دوست داره معنی کل قرانو بخونه میخوام که کلماتش درشت نوشته شده باشه میشه راهنماییم کنید

 6. علی رضا :
  21 آبان 94

  پسورد نداره؟