دوستی ها – دانلود فیلم، سریال و انیمیشن

علت اینکه ضریح حرم امام حسین (علیه السلام) 6 گوشه دارد چیست؟

کشف راز شش گوشه بودن ضریح امام حسین (ع)

علت شش گوشه بودن ضریح حرم امام حسین (ع)

برخلاف ضریح و مرقد امامان دیگر، ضریح مرقد مطهر سید الشهدا (ع) شش گوشه ساخته شده است.

در این باره روایت های گوناگونی وجود دارد. اما مجموع این روایت ها و آن چه نزدیک تر به منطق به نظر می رسد، آن چیزی است که شیخ مفید (ره) در کتاب «الارشادات» آورده است. او در بخشی از این کتاب نام 17 نفر از شهدای بنی هاشم در روزعاشورا را ذکر کرده و  نوشته است:

«آنان پایین پای آن حضرت در یک قبر (گودی بزرگ) دفن شدند و هیچ اثری از قبر آنان نیست و فقط زائران با اشاره به زمین در طرف پای امام آنان را زیارت می‌کنند و علی بن الحسین (علی اکبر) از جمله آنان است.

.

برخی گفته‌اند: محل دفن علی اکبر نسبت به قبر امام حسین (علیه السّلام) نزدیک‌ترین محل است.»

در بعضی از روایات دیگر از جمله کتاب «کامل الزیارات» جعفر بن محمد قمی هم آمده است: «امام سجاد (ع) با قدرت امامت و ولایت به کربلا آمد و بنی‌اسد را سرگردان یافت، چون که میان سرها و بدن‌ها جدایی افتاده بود و آنها راهی برای شناخت نداشتند، امام زین العابدین (ع) از تصمیم خود برای دفن شهیدان خبر داد، آن گاه به جانب جسم پدر رفت، با وی معانقه کرد و با صدای بلند گریست، سپس به سویی رفت و با کنار زدن مقداری کمی خاک قبری آماده ظاهر شد، به تنهایی پدر را در قبر گذاشت و فرمود: با من کسی هست که مرا کمک کند و بعد از هموار کردن قبر، روی آن نوشت: «هذا قبر الحسین بن علی بن ابی طالب الّذی قتلوه عطشاناً غریباً»؛

این قبر حسین بن علی بن ابی طالب است، آن حسینی که او را با لب تشنه و غریبانه کشتند. پس از فراغت از دفن پدر به سراغ عمویش عباس (علیه السّلام) رفت و آن بزرگوار را نیز به تنهایی به خاک سپرد. سپس به بنی‌اسد دستور داد تا دو حفره آماده کنند، در یکی از آنها بنی‌هاشم و در دیگری سایر شهیدان را به خاک سپردند، نزدیک‌ترین شهیدان به امام حسین (ع) فرزندش علی اکبر (ع) است؛ امام صادق (ع) در اینباره به عبدالله بن حمّاد بصری فرموده است: امام حسین (ع) را غریبانه کشتند، بر او می‌گرید کسی که او را زیارت کند غمگین می‌شود و کسی که نمی‌تواند او را زیارت کند دلش می‌سوزد برای کسی که قبر پسرش را در پایین پایش مشاهده کند.
.
بنابراین به نظر می رسد گوشه های اضافی ضریح مطهر امام حسین (ع) محل دفن پسر بزرگ ایشان یعنی حضرت علی اکبر (ع) باشد و محل دفن نوزاد شش ماهه ابا عبدالله الحسین (ع) یعنی علی اصغر (ع) نیز روی سینه پیکر مطهر امام حسین (ع) باشد.

۹ دیدگاه ارسال شده است

نمایش / مخفی کردن دیدگاه ها

 1. javad :
  13 ژوئن 13

  خیلی ممنون جالب بود

 2. اعظم :
  13 ژوئن 13

  غم انگیز بود
  مرسی

 3. nima021 :
  17 ژوئن 13

  یا مولا حسین

 4. ابراهیم :
  27 اکتبر 13

  السلام علیک یا اباعبدالله

 5. mohammad :
  07 نوامبر 13

  السلام علیک یا ابا عبد الله حسین (ع)

 6. لیلا :
  06 دسامبر 13

  بابی انت و امی و نفسی و مالی و اولادی یا ابا عبدالله…یالیتنا کنا معک

  • نازنین :
   20 مارس 14

   الان این یعنی چی؟ میخوای بگی منم جزو 75 میلیون نفرم؟

 7. نازنین :
  20 مارس 14

  سلام سهیل جووونم.
  این متنت رو اشتباه نوشتی:
  در این مطلب راز شش گوشه بودن ضریح امام حسین (ع) را کشف خواهید فهمید:
  کشف خواهید کرد نه کشف خواهید فهمید

  • Admin :
   21 مارس 14

   سلام
   مرسی تصحیح شد.