دوستی ها – دانلود فیلم، سریال و انیمیشن

معرفی مشهورترین چپ دستان تاریخ ایران و جهان

بیل گیتس، اوباما، گوگوش، رضا پهلوی، نیکول کیدمن و… چپ دست هستند!

مشهورترین چپ دستان تاریخ ایران و جهان

چپ‌دستی به مفهوم تمایل طبیعی افراد در استفاده از دست چپ برای انجام کارهای گوناگون و بویژه نوشتن است. بطور طبیعی، بیشتر انسان‌ها راست‌دست هستند به این معنا که برای انجام کارهای روزمره، استفاده بیشتری از دست راست به عمل می‌آورند. مطالعات گوناگون نشان می‌دهد که در جوامع مختلف، 70 تا 90 درصد جمعیت، راست‌دست هستند. بقیهٔ این افراد عمدتاً چپ‌دست هستند. بیست و دوم مرداد هر سال به نام روز جهانی چپ‌دست‌ها نامگذاری شده ‌است. گزارشی که در ادامه این ایمیل می بینید از مشهورترین چهره‌های چپ‌دست ایران و جهان نام برده شده است.

استیو مک‌کوئین

استیو مک‌کوئین

استیو مک‌کوئین، متولد سال 193 بازیگر مشهور آمریکایی است که در سال 1980 درگذشت. اولین نقش آفرینی او در فیلم علمی‌تخیلی “حباب” بود. وی که ملقب به “سلطان خونسردی” و در زمان خود یکی از مظاهر فرهنگ ملی بود، نیز از چپ‌دستان مشهور تاریخ است.

لئوناردو داوينچى

لئوناردو داوينچى

لئوناردو داوينچى نه تنها يک هنرمند برجسته، بلكه همچنين يک نابغه و دانشمند بزرگ در تمامى رشته‌هاى دانش و فن دوره رنسانس بود. دوران زندگى این هنرمند چپ‌دست به عنوان يک نقاش، بسيار درخشان بود، اگر چه او تنها تصاوير اندكى را به پايان رساند. علاقه او به انجام آزمايش‌هاى علمى در بسیاری از موارد وقتى براى كارهاى ديگر برايش باقى نمی‌گذاشت.

لودویگ فان بتهوون

لودویگ فان بتهوون

لودویگ فان بتهوون روز 17 دسامبر سال 1770 در شهر بن به دنیا آمد. پدرش دیوانه‌وار عاشق موسیقی بود و می‌خواست به هر ترتیبی شده، از پسر خود نوازنده‌ و موسیقی‌دانی چیره‌دست بسازد. الگوی پدر٬ موتزارت بود، آهنگسازی که در 6 سالگی عالم هنر را مبهوت خود کرده بود. او نیز در زمره چپ‌دستان مشهور تاریخ است.

فریدریش نیچه

فریدریش نیچه

فریدریش نیچه (1844 – 1900) فیلسوف، شاعر و آهنگساز آلمانی بود. در تاریخ تفکر جهان، نیچه اندیشمندی بی‌بدیل است. از مشهورترین عقاید وی نقد فرهنگ، دین و فلسفهٔ امروزی بر مبنای سؤالات بنیادینی دربارهٔ بنیان ارزش‌ها و اخلاق بوده‌ است. او نیز در زمره چپ دستان مشهور تاریخ است.

ارسطو

ارسطو

ارسطو در سال 384 پيش از ميلاد در مقدونيه متولد شد و در سال 322 پيش از ميلاد درگذشت. ارسطو از فیلسوفان یونان باستان بود. او که یکی از مهم‌ترین فیلسوفان غربی به حساب می‌آید شاگرد افلاطون و آموزگار اسکندر مقدونی بود. تالیفات او در زمینه‌ها و رشته‌های گوناکون من‌جمله فیزیک، متافیزیک، شعر، زیست شناسی، منطق، علم بیان، سیاست، دولت و اخلاق بوده‌اند. ارسطو به همراه سقراط و افلاطون از تأثیر گذارترین فیلسوفان یونان باستان بوده ‌است. او در زمان خود به چپ دستی شهرت داشت.

افلاطون

افلاطون

آریستوکلس ملقب به افلاطون یا پلاتون دوّمین فیلسوف از فیلسوفان بزرگ سه‌گانه یونانی (سقراط، افلاطون و ارسطو) است. افلاطون نخستین فیلسوفی است که آثار مکتوب از او به جا مانده است. همچنین بسیاری او را بزرگترین فیلسوف تاریخ می دانند. او در زمان خود به چپ دستی شهرت داشت.

ژولیوس سزار

ژولیوس سزار

ژولیوس سزار یا قیصر یکصد سال پیش از میلاد به دنیا آمد. او رهبر نامدار سیاسی و نظامی جمهوری روم بود. او 44 سال پیش از میلاد درگذشت. دو سال پس از مرگ ژولیوس سزار، سنای روم او را یکی از خدایان روم شناخت. او نیز از مشهورترین افراد چپ‌دست تاریخ است.

ماری کوری

ماری کوری

ماری کوری متولد سال 1867 فیزیکدان و شیمی‌دان لهستانی بود. او نخستین دانشمندی است که دوبار جایزه نوبل را در رشته‌های فیزیک و شیمی گرفت. مادام کوری در سال 1934 در سن 62 سالگی بر اثر ابتلا به سرطان خون از دنیا رفت. او به‌دلیل تحقیق بر روی رادیوم که ماده‌ای سرطان‌زا است، در گذشت.

چارلی چاپلین

چارلی چاپلین

چارلی چاپلین یکی از مشهورترین بازیگران و کارگردانان سینما و برنده‌ی جایزه اسکار است. بیشتر فیلم‌های او کمدی و صامت هستند. او که بیش از 65 سال در زمینه سینما فعالیت کرد، از جمله چپ‌دستان مشهور تاریخ است.

مهاتما گاندی

مهاتما گاندی

مهاتما گاندی سیاستمداری بود با اصول اخلاقی که می‌خواست بدون به‌کارگیری خشونت و با اتکا بر درستکاری و حقیقت با حکومت استعمارگر بریتانیا در هند مبارزه کند و کشورش را به استقلال برساند. گاندی روز 30 ژانویه 1948، به قتل رسید.

آلبرت اينشتين

آلبرت اينشتين

آلبرت اينشتين يكى از مشهورترين پژوهشگران چپ‌دست تاريخ محسوب می‌شود. پروفسور ژوليده‌مو در سال 1905 يک سرى از كارهاى تحقيقى خود را ارائه نمود، كه پايه‌هاى دانش آن زمان را به‌شدت به لرزه درآوردند. تئوری‌هاى انقلابى او درباره فضا و زمان، اركان اساسى علم فيزيک شدند و زمينه علوم طبيعى مدرن را فراهم كردند.

گونتر گراس

گونتر گراس

گونتر گراس، نویسنده و هنرمند پرآوازه‌ی آلمانی و دارنده جایزه نوبل ادبی است. او از سال 1961، از آغاز شکل‌گیری “جمهوری فدرال آلمان”، همواره در صفوف سوسیال دموکرات‌ها، برای پیروزی این حزب فعالیت کرده است. صدراعظم‌های سوسیال دموکرات آلمان چون ویلی برانت، هلموت اشمیت و گرهارد شرودر بارها یاد‌آور شده‌‌اند که بخش بزرگی از موفقیت خود را مدیون فعالیت‌های پیگیرانه‌ی این نویسنده‌ی محبوب بوده‌اند.

جیمی هندریکس

جیمی هندریکس

جیمی هندریکس در 27 نوامبر 1942 در شهر سیاتل در شمال غرب آمریکا به دنیا آمد. بخش مهمی از زندگی این گیتاریست چپ‌دست و خواننده بزرگ به اجرای کنسرت گذشت و کم نیستند کنسرت‌هایی از او که چون رویدادی تاریخی در ذهن عاشقان موسیقی راک حک شده‌اند. او روز هجدهم سپتامبر سال 1970، در سن 27 سالگی در لندن از دنیا رفت.

گوگوش

فائقه آتشین معروف به گوگوش

فائقه آتشین معروف به گوگوش متولد سال 1329 در تهران، خواننده و هنرپیشه مشهور ایرانی است. او از خوانندگان تاریخ موسیقی ایران است که در سایر کشورهای آسیای میانه و خاورمیانه نیز هواداران بسیاری دارد. گوگوش از جمله چپ‌دستان معروف ایرانی است.

باراک اوباما

باراک اوباما

باراک اوباما رئیس‌جمهور فعلی ایالات متحده آمریکا نیز از جمله چپ‌دستان مشهور تاریخ معاصر است. او که در سال 1961 میلادی به دنیا آمده، چهل و چهارمین رئیس‌جمهور ایالات متحده آمریکا است. او در صف برندگان جایزه صلح نوبل نیز قرار دارد.

رضا پهلوی

رضا پهلوی

  رضا پهلوی متولد 9 آبان سال 1339 در تهران، نخستین فرزند محمدرضا پهلوی و فرح دیبا است. او نیز از چپ‌دستان معروف ایرانی است.

نیکول کیدمن

نیکول کیدمن

نیکول کیدمن بازیگر آمریکایی استرالیایی از جمله چپ‌دستان معروف است. او که متولد سال 1967 و برنده جایزه اسکار است، به خوانندگی نیز پرداخته ‌است.

آنجلینا جولی

آنجلینا جولی

آنجلینا جولی متولد سال 1975 بازیگر آمریکایی و “سفیر حسن‌نیت سازمان ملل متحد در امور پناهندگان” است. او بارها توسط مجله‌ها و در مراسم‌های مختلف به عنوان زیباترین و جذاب‌ترین بازیگر انتخاب شده است. جولی سه بار جایزه گلدن گلوب و یک بار جایزه اسکار را کسب کرده است.

لیدی گاگا

لیدی گاگا

لیدی گاگا خواننده، ترانه‌سرا و آهنگ‌ساز آمریکایی است. مجله فوربس لیدی گاگا را یازدهمین زن قدرتمند جهان در سال 2011 معرفی کرد. لیدی گاگا پس از مایکل جکسون، اولین انسانی است که هوادارانش در فیس‌بوک از مرز 10 میلیون کاربر گذشت. لیدی گاگا که علاوه بر ترانه‌ها و موزیک ویدئوهای جنجالی‌اش، به خاطر نحوه‌ی عجیب لباس پوشیدنش نیز شهرت دارد.

بیل گیتس

بیل گیتس

ویلیام هنری گیتس سوم، مشهور به بیل گیتس در 28 اکتبر 1955 میلادی در سیاتل، مرکز ایالت واشنگتن آمریکا زاده شد. او و پل آلن شرکت مایکروسافت را پایه ریزی نمودند. گیتس به‌عنوان مدیر عامل و مدیر معماری نرم‌افزار در شرکت مایکروسافت فعّالیّت کرده ‌است. بر پایهٔ مجلّه فوربس بیل گیتس در سال 2008 میلادی، سومین مرد ثروتمند جهان پس از وارن بافت سرمایه‌دار آمریکایی و کارلوس اسلیم بازرگان مکزیکی است. وی تا پیش از این بین سالهای 1995 تا 2007 میلادی ثروتمندترین مرد جهان بود و دارایی‌های او معادل 65 میلیارد دلار برآورد شده بود.
.
بیل گیتس در دنیا به‌عنوان بنیان‌گذار تحول در رایانه‌های شخصی بسیار مشهور است. گیتس همواره تلاشهای خیرخواهانه متعددی را نیز تعقیب کرده ‌است و در این راستا بنیاد بیل و ملیندا گیتس را در سال 2000 تأسیس کرده‌ است. بیل گیتس از جمله چپ‌دستان مشهور تاریخ معاصر است.

آمیتاب باچان

آمیتاب باچان

آمیتاب باچان؛ زادهٔ 11 اکتبر 1942 در الله‌آباد هند، بازیگر، تهیه کننده، خواننده و مجری تلویزیونی فیلم‌های بالیوود در کشور هند است. او از سال 1969 و با فیلم سیاه و سفید “هفت هندی” پا به سینما گذاشت و از آن پس همیشه از مطرح‌ترین چهره‌های سینمای هند بوده ‌است. او تا بحال دوازده بار جایزه فیلم فیر، جایزه اصلی فیلمهای هندی، را از آن خود کرده‌ است. او که یکی از بهترین بازیگران سینمای هند و یکی از گران‌قیمت‌ترین ستارگان در این زمینه می‌باشد، چپ دست نیز هست.

نوشاد عالمیان

نوشاد عالمیان

نوشاد عالمیان که در 30 آبان 1370 در بابل به دنیا آمده، یکی از چهره‌های موفق تنیس‌ روی میز ایران است. او در المپیک تابستانی 2012 در لندن توانست در نخستین بازی خود حریف چینی‌تبار استرالیایی‌اش را شکست دهد. این، نخستین پیروزی پینگ‌پنگ ایران در مسابقات المپیک محسوب می‌شود. او در سال‌های 2012 و 2013 نیز موفق شد در رقابت‌های تنیس‌ روی میز آسیا به مقام چهارم دست یابد.

اسحاق نیوتن

اسحاق نیوتن

سِر آیزاک (یا اسحاق) نیوتن فیزیک‌دان، ریاضی‌دان، ستاره شناس، فیلسوف و شهروند انگلستان بوده‌ است. او نخستین کسی است که قواعد طبیعی حاکم بر گردشهای زمینی و آسمانی را کشف کرد. از نظر پژوهشگران نیوتن یک یکتاپرست بود که به پیش گویی‌های کتاب مقدس ایمان داشت. وی باور داشت جهان در سال 2060 میلادی پس از جنگ نیکی و بدی که در آن نیکی به پیروزی می‌رسد، به پایان می‌رسد.

پیکاسو

پیکاسو

پابلو روئیز پیکاسو نقاش، طراح صحنه، پیکرتراش، گراورساز و سرامیک کار اسپانیایی و یکی از برترین و تاثیرگذارترین هنرمندان سده 20 میلادی بود. او به همراه ژرژ براک، نقاش و پیکرتراش فرانسوی، سبک کوبیسم را پدید آورد. از جمله آثار مشهور او می توان به دوشیزگان آوینیون و گرنیکا اشاره کرد. پیکاسو بیشتر عمر خود را در فرانسه به سر برد. او در زمان خود به چپ دستی شهرت داشت.

ویلیام شکسپیر

ویلیام شکسپیر

ویلیام شکسپیر شاعر و نمایشنامه‌نویس انگلیسی است که وی را بزرگ‌ترین نویسنده در زبان انگلیسی دانسته‌اند. وی در 26 آوریل سال 1564 در انگلستان در شهر استراتفورد متولد شد. شهرت شکسپیر به عنوان شاعر، نویسنده، بازیگر و نمایشنامه نویس منحصربه‌فرد است و برخی او را بزرگ ترین نمایشنامه نویس تاریخ می‌دانند، اما بسیاری از حقایق زندگی او مبهم است.

۲۶ دیدگاه ارسال شده است

نمایش / مخفی کردن دیدگاه ها

 1. الیاس :
  16 آگوست 13

  پس کی راست دسته همه آدم های مشهور جهان که شد چپ دست ؟!!!!!!

  • Admin :
   16 آگوست 13

   پس من چی ام؟! یکی از آدمای مشهور راست دست 😀

 2. ali :
  16 آگوست 13

  منم چپ دست هستم…

 3. حصین :
  16 آگوست 13

  ایول نصفشون هنرمندن
  پرچم رفت بالا
  اسم استاد حسین اوتلاو رو تو پست قید نکردی
  یکی از ماهر ترین استنسیل کارای تهرانم 😉
  راست دست های معروف رو هم بزار

 4. الیاس :
  16 آگوست 13

  بله، شما که سروری 😡

 5. الیاس :
  16 آگوست 13

  اخ ببخشید شکلک اشتباه زدم.

 6. taraneh :
  17 آگوست 13

  کلا ما چپ دستا نابغه ایم واسه خودمون

 7. بهراد :
  17 آگوست 13

  بسیار بسیار ممنون بابت این مطلب زیبا و مفید.بیش از پیش به خودم امیدوار شدم.اگه ممکنه اسم تنی چند از فوتبالیستهای چپ دست ایرانی و خارجی هم قید کنید

 8. n0i9m1a2 :
  17 آگوست 13

  ای بابا اسم من جا موند که

 9. isaac :
  17 آگوست 13

  چي كنيم ديگه جازبه رو كشف كرديم پايان جهان رو هم پيش بيني كرديم . خدايايي چپ دستا يه چيز ديگن

  • ملیکا :
   15 دسامبر 15

   جاذبه!!!
   شما درست بنویس نمیخواد کشفش کنی :/

 10. مبین :
  17 آگوست 13

  آدمهای چپ دست بیشتربه ندای قلبشون گوش میدن.میدونین چرا؟چون قلب به دست چپ نزدیکتره.

 11. مائده :
  18 آگوست 13

  خوب آدم به ندای قلبش گوش میده دست که نمیده 😐

 12. مهسا :
  16 سپتامبر 13

  ایول به خودم چون هم خومدم وپدرم چپ دست هستیم.پس قطعا ما دو تا نابغه هستیم. بـــــووووووووس

 13. اسماعیل :
  02 دسامبر 13

  احتمالا راست میگن. چپ دستها از نیمکره سمت راست مغزشون بیشتر استفاده میکنن. میگن این قسمت بیشتر به بخش ریاضیات و هنر ، مخصوصا موسیقی مربوطه. و این بخشی از مغزه بیشتر تئوریها و تخیلات ، اونجا پردازش میشه. خدا کنه بیشتر از این درست نباشه 🙂 چون احتمال داره توی همین بخش هم توهمات و خیال پردازیهای زیادی انجام بشه. البته چپ دست ها گاهی بهتر از بقیه ( راست دست ها ) درک و علاقه موسیقی یا نقاشی یا هنرهای تجسمی دارند و به این جهت ، میتونن هنرمندان خوبی باشند.
  میگن چپ دستها به خاطر عدم تطابق دائمی با ابزاری که در دنیا توسط راست دستها ( اکثریت جمعیت ) درست شده ، دچار اختلال رفتاری میشن که در دراز مدت باعث اختلال در رفتارهایی مثل تصمیم گیری درست و به موقع و مشکلاتی از این قبیل میشه. و البته به خاطر فعالیت این بخش مغزی ، گاهی بسیار عاطفی ، زود رنج ، حساس و البته رمانتیک جلوه میکنند.
  میگن بعضی از نوابغ جپ دست بوده اند ولی الزاما همه چپ دستها نابغه نیستند.
  میگن دقت نظر چپ دست ها گاهی بیشتره.
  میگن حوصله اشون هم کمتره ( من اینو باور ندارم )
  میگن توانایی ارتباطشون با دیگران خیلی بیشتره.
  میگن طراحی و توانایی در شکل دادن به ایده هاشون خیلی جالبه و گاهی دیدنی
  اینا رو من شنیده بودم . بعضی هاشم از خودم در آوردم.
  آخه تخیلاتم قلیان کرد.
  خب . . . من هم جپ دستم.
  روز همه چپ دست ها مبارک

 14. چه فرقی داره :
  05 دسامبر 13

  انیشتن یکی رو که تو ویکیپدیا نوشته هیچ شاهدی بر چپ دست بودنش وجود نداره اما بقیه رو نمی دونم

 15. behzad :
  28 ژانویه 14

  چستر خواننده ی گروه لینکین پارک هم چپ دسته

 16. مجتبی :
  12 فوریه 14

  سلام.خدا یا شکرت به خاطر نعمت بزرگت.چپ دستا همه پرچم بالا

 17. محمد :
  01 مه 14

  پرچم بالاست

  بعد از دیدن این همه افراد مشهور چپ دست به خودم امیدوار شدم

  دم همه پچ دست ها گرم

 18. مهرشاد :
  19 مه 14

  من یک چپ دست هستم، خوشحال هستم…

 19. پیلان :
  13 جولای 14

  من یک چپ دست هستم وهمیشه با نیمکت مدرسه و کیبورد کامپیوتر مشکل دارم ولی به خاطر اینکه چپ دستم ناراحت نیستم

 20. يه بنده خدا :
  05 سپتامبر 14

  آها…..راستي هومن برق نورد يادت رفت بگي………بعععععععله اونم چپ دسته…..دلتون بسوزه…هم من هم اون….

 21. حمید بروسلی :
  20 دسامبر 14

  ایول چپ دستا منم چپ دستم،ولی واقعا چپ دستا تعدادشون از راست دستا کمتره ولی باهوشترن نسبت به راست دستا نسبت به میانگین یا تعدادشون

 22. سپهر :
  01 اکتبر 15

  ما چپ دستا کلا باهوشیم دست خودمون نیستش
  میشه لطفا ی چند تا عکس از فوتبالیستای چپ دست بزارید؟
  من هیچ مشکلی با هیچ ابزاری ندارم _که البته خدا را هم شکر میکنم _ غیر از قیچی لامصب ?

 23. ? تنهای تنهای ت ن ه ا...? :
  01 ژانویه 16

  نام من و فرهاد قائمی از قلم افتاده

 24. پویا :
  13 مارس 19

  با تشکر از شما بحث شجاعت شد خواستم یه نکته ای رو خدمت شما بزرگواران عرض کنم که شجاعت عقلی وابسته به نیمکره ی سمت چپ مغز انسانها هستش هرکی که نیمکره ی سمت چپ مغزش فعال تره شجاعت عقلیش هم بیشتره چون نیمکره ی سمت چپ مغز هرچی بزرگتر باشه اون آدم فرقی نمیکنه چه زن چه مردشجاعت عقلیش بیشتره از شما بزرگواران میخوام که این نظر و تو سایتتون نمایش بدید تا شاید کسایی که ازترسها و اضطرابای بیخودی رنج میبرن این نظر و بخونن و ریشه ی مشکلشون و بفهمن