دوستی ها – دانلود فیلم، سریال و انیمیشن

 • Admin
 • 30 مرداد 1392
 • 17682 بازدید
 • ۲ نظر

دریاچه ارومیه بزرگترین دریاچه آب شور جهان است که در حال نابودی می باشد

تصاویر دیدنی از دریاچه ارومیه در حال احتضار!

عکس زیر بصورت متحرک و از گوگل تهیه شده

مرگ تدریجی یک دریاچه

دریاچه ارومیه به دلیل خشکی و پسروی آب، وسعت آن به میزان قابل توجهی کاهش یافته است. علاوه بر این دریاچه ارومیه بزرگ‌ترین آبگیر دایمی آسیای غربی نیز هست که در شمال غرب فلات ایران قرار گرفته ‌است. پارک ملی دریاچه ارومیه پس از مرداب انزلی، از جالب‌ترین و نایاب ترین زیستگاه‌های طبیعی جانوران در ایران به‌شمار می‌رود.
.
متاسفانه کماکان این دریاچه در خطر خشک شدن کامل قراردارد بطوریکه طی 46 سال گذشته 6 متر کاهش سطح داشته ‌است. اختصاص 90٪ منابع آبی منطقه به بخش کشاورزی، تبخیر زیاد در پی گرم شدن هوا و برداشت غیرمجاز از آب‌های زیرزمینی در پی حفر چاه از دلایل خشک شدن این دریاچه می‌باشند. کارشناسان ابراز داشته‌اند در صورت خشک شدن این دریاچه هوای معتدل منطقه تبدیل به هوای گرمسیری با بادهای نمکی خواهد شد و زیست محیط منطقه را تغییر خواهد داد.

گوگل با استفاده تصاویر ماهواره‌ای و در همکاری با مرکز زمین‌شناسی آمریکا تصاویر متحرکی را از تغییرات زمین طی چندین سال گذشته منتشر کرده است. بخشی از این پروژه که تغییرات بخش‌های مختلف زمین را مشخص می‌کند خشک شدن تدریجی دریاچه ارومیه را از سال 1984 تا 2012 نشان می‌دهد. توضیح اینکه هر فریم از این تصویر متحرک از تصاویر ماهواره‌ای طی یک‌سال ساخته شده است.

۲ دیدگاه ارسال شده است

نمایش / مخفی کردن دیدگاه ها

 1. اعظم :
  21 آگوست 13

  تاسف آوره واقعا

 2. amir7 :
  21 آگوست 13

  مسوولين واقعا ظلم بزرگي در حق کشور کردن…آيا واقعا بهتر نبود به جاي اينکه ميلياردها ليتر رو با دشت و کوير هدر کنن ميومدن اين درياچه رو نجات ميدادن؟؟؟؟؟!!!!!!!!!!!!!!!