دوستی ها – دانلود فیلم و سریال، موزیک، انیمیشن، بازی

متلک به دختران، حرکتی که این روزها عادت شده!

متلک ها ممکن است رکیک باشد، ممکن است ایرادی از ظاهرت باشد و یا…

متلک به دختران

«پا می دی واسه فلج می خوام»، «پا می دی واست کفش بخرم»، «تفنگو بده خرس بزنیم»، «مداد نوکی رو ببین».

متلک ها ممکن است رکیک باشد، ممکن است ایرادی از ظاهر باشد یا نه کنایه های خیلی تمیز که تعریف از ظاهر و وجنات و کمالات است. به هر حال دختران باید به خاطر هر خصوصیتی که دارند، متلک بشنوند، دختر چاق یکجور، دختر لاغر یک جور، دخترها با مانتوی کوتاه یک نوع متلک می شنوند و با مانتوی بلند هم جور دیگر.
.
مثلا پسری اگر چاق باشد، کسی به او نمی گوید: بادکنک، نختو بگیرم نری هوا؟ 😀 در صورتی که این متلک، متلک رایجی است که خیلی از دختران چاق می گویند به آنها در خیابان نسبت داده می شود…


.
یا مثلا جمله «دماغت ماستیه» متلکی است که دخترهایی که دماغشان را سربالا عمل کرده اند می شنوند. کمتر پسری تا به حال به خاطر لنگ زدنش در خیابان و از سوی آدم های غریبه متلک شنیده است، اما بعضی از دخترهایی که پایشان مشکل دارد می گویند پسرها به خاطر این مشکل مسخره شان کرده اند و متلک انداخته اند.
.
متلک، فرهنگی که با ما عجین شد!
این فرهنگی است که طی سال ها با خوی بعضی از مردم جامعه عجین شده است. فرهنگ مسخره کردن، متلک انداختن و زیر ذره بین گذاشتن افرادی که نمی شناسیم. شاید هم راحت ترین جرمی که می شود در ایران مرتکب شد، همین باشد: «متلک انداختن به زنان عابر». جرمی که نه مجرمان از «جرم» بودنش اطلاع چندانی دارند و نه قربانی. زنان عابر با وجود ناراحتی از این مزاحمت ها، حتی نمی دانند این پدیده «متلک انداختن» در قانون ما جرم محسوب می شود و متلک اندازها هم با خیال راحت از اینکه کسی آنها را شماتت نمی کند و دنبال ماجرا را نمی گیرد، با آزار دادن دیگران تفریح می کنند.
.
دختری که به گفته خودش بارها قربانی خشونت کلامی پسران رهگذر شده است. او می گوید: «فقط دختران با پوشش مانتو نیستند که قربانی می شوند. این متلکها نصیب کسانی هم که چادری هستند می شود. من خودم یک دوست چادری دارم که بارها از متلکهایی که بهش گفته اند با هم حرف زده ایم.»
.
بد حرفی نیست، به سراغ یکی از دختران چادری می رویم تا از او هم درباره مزاحمت های گاه به گاه خیابانی بپرسیم. مهر اوه دختری چادری و دانشجو است. او می گوید: «من دختری هستم که نسبتا چاقم و با وجودی که چادر سرم می کنم این چاقی مشخص است. گاهی می شود که وقتی از مقابل دسته ای از پسران رد می شوم به من متلک های ناجور می گویند و چاقی ام را به رخم می کشند.» از او می پرسیم مثلا چه متلک هایی می گویند؟ چندتایش را که یادم می آید اینها بوده: «کیسه بوکسو ببینین» یا «تفنگو بده خرس بزنیم» یا «کو اون تفنگ فیل کش من».
.
با دختر دیگری حرف می زنیم که چادری نیست اما معمولا با مانتوی بلند و حجاب خوب در همه جا تردد می کند. او می گوید که محل کارش در خیابان مولوی است و هر دفعه که از جلوی مغازه ها رد می شود محال است متلک نشنود: «عروس خانوم، جهیزیه نمی خوای»، «چه دختری، حیف نیست تا الان ازدواج نکردی»، «پا می دی واست کفش بخرم؟». او در ادامه می گوید: «درست است که حرف های رکیک و زشتی نمی زنند ولی همین که دائم یک عده دور و بر گوشت پچ پچ کنند و بخواهند از تو ایرادی بگیرند یا درباره ات نظر بدهند، اعصابت را به هم می ریزد و آستانه تحملت را کم می کند اما متاسفانه چون هر روز از اینجا تردد می کنم ومحل کارم اینجاست نمی توانم به آنها چیزی بگویم، اینجور وقت ها آدم یک چیز هم بدهکار می شود.»
.
حتی کودکان و نوجوانان دختر هم از این نوع مزاحمت ها در امان نیستند. این نوع خشونت ها از سنین نوجوانی شروع می شود. یکی از دخترهای دانشجوی 21 ساله در گفتگو با هفت صبح در این باره می گوید: «شاید 11 سال بیشتر نداشتم که وقتی با مادرم برای خرید بیرون رفته بودیم من بیرون مغازه ایستاده بودم و ویترین را تماشا می کردم که یک مرد مسن به من تعرض جسمی کرد، این موضوع به شدت در ذهنم اثر منفی گذاشت و تا مدت ها از مردها بدم می آمد و فکر می کردم که من چه کار زشتی کرده ام که باید با من اینطور رفتار شود؟»
.
متلک فقط برای نوع پوشش نیست
وقتی از زنان چاق می پرسیم تا به حال در خیابان به شما متلک انداخته اند، یک قطار جمله ردیف می کنند: «تو چرا راه میری؟ باید قل بخوری»، «کدو قل قل زن تو ندیدی پیرزن؟»، «فرار کنید… غولا حمله کردن!»، «خانم یواش راه برو، زمینداره می لرزه»، «تانک وارد می شود». این متلکها و ده ها متلک دیگر که بعضی از آنها را حتی نمی شود به زبان آورد جملاتی هستند که شاید خنده دار به نظر بیایند، اما برای کسانی که مورد حمله و تمسخر دیگران با این جملات قرار می گیرند اصلا خنده دار نیست و البته پیکان این تیکه و کنایه ها به سمت «زنان چاق» است و نه مردان چاق. چون مردها، چاق بودنشان نه خیلی زیاد به چشم دیگران بد جلوه می کند و نه خودشان دغدغه چاقی و شکم جلو آمده شان را دارند.
.
البته فکر نکنید که دخترهای لاغر از این قاعده مستثنا هستند. آنها هم متلکهایی می شنوند از این قبیل که: «مداد نوکی» و … گوشه و کنایه هایی که شاید در وهله اول خنده دار به نظر بیاید اما این سوال را به وجود می آورد که چطور یک نفر غریبه این شجاعت را دارد که خیلی راحت به یک فرد غریبه دیگر این صفت ها را نسبت دهد، در حالی که همین فرد اگر «مرد« باشد، این شجاعت را ندارند.
.
به سراغ جامعه مردان می رویم تا ببینیم پسران و مردان از گفتن این به اصطلاح «متلک»ها چه انگیزه ای دارند؟ با چند پسر در رنج سنی 19 تا 27 سال در این باره گفتگو کردیم. یکی از پسرها که 25 سال دارد از انگیزه های دوستان هم سن و سالش می گوید: «پسرها با این کار به دنبال قدرت و تاییدطلبی هم سن و سال هایشان هستندکه مثلا طرف چقدر با جربزه ست که به فلان دختر چنین حرفی زد.»
.
در پسرها فرهنگ مسخره کردن از دبیرستان باب می شود
یکی از پسرهای دانشجو در گفتگو با هفت صبح می گوید که این نوع رفتارها ریشه در دوران دبیرستان دارد: «پسرها در دوره دبیرستان از هم سن و سال هایشان یاد می گیرند که باید اینطور رفتار کنند تا مقبول جمع باشند.»
.
پسر دیگری می گوید که این مشکل به جدا بودن مدارس دخترانه و پسرانه ربط ندارد: «مشکل اصلی عقده های فروخفته جنسی است که بعضی از پسرها می خواهند با گفتن متلک تخلیه اش کنند، چون جای دیگری نیست که این هیجانات را تخلیه کنند.»
.
«10 درصد دنبال تفریح هستند و بقیه دنبال برقراری ارتباط با دخترها هستند، برای همین گاهی هم اگر دختر جواب ندهدو یا بی تفاوت رد شود، ممکن است به او حرف بدی بزنند.»
این حرف پسری 25 ساله و دانشجوست. او معتقد است که متلک انداختن در جامعه ما تبدیل به یک جور عرف شده: «خود من وقتی از کنار دبیرستان دخترانه رد می شوم، بارها شده که دخترهای دبیرستانی بهم متلک انداخته اند.»

.

روزنامه هفت صبح

۳۵ دیدگاه ارسال شده است

نمایش / مخفی کردن دیدگاه ها

 1. بانوی شرقی :
  12 آبان 92

  نه بابا!به پسراهم متلک می ندازن؟

  • نازیلا :
   12 آبان 92

   بله.نمونش یکی از داخترای کلاسمون بود.که دخترا که هیچ پسرا رو هم مسخره میکرد.با چشمای خودم دیدم

  • اِسان :
   12 آبان 92

   این دیگه از اون حرفا بود !!!!!!!! میخای بگی تا حالا بِت تیکه ننداختن ؟؟؟؟!!!!!!!!

   • اِسان :
    12 آبان 92

    آه من فکردم نوشتی پسرا هم مگه تیکه میندازن ! در واقع اصن فکر نکردم.. اشتب شد.

  • مائده :
   12 آبان 92

   اونارو که اصن نداریم.. ولی جمله ی آخر داشتی؟؟؟
   یا خداااا 😐

   • نازیلا :
    12 آبان 92

    چیو اصلا نداریم.کدوم جمله؟

   • مائده :
    13 آبان 92

    چه جالب منم دقیقا اشتباه اسان و کردم!!! البته من فک کردما ولی” به” چسبیده ” ! ” رو ندیدم 😀

    هیچی مشکل حل شد نازیلا خانم!

    • Admin :
     13 آبان 92

     علتش اینه که در ایران کسی به املاء و دستور زبان و نظم متن دقت نمیکنه.
     جالبه بدونید منم فکر کردم گفت پسرا هم مگه تیکه میندازن!

   • اِسان :
    13 آبان 92

    اتفاقن من انقدر واسم مهمه نوشتن، از نوشته هام مشخصه، جان خودم.. بعد چرا تو هر موضوعی همه کُلِ ایرانو میبرن زیر سوال !!!!!!! انگار یه جمعیت 10 نفریه.

  • محسن :
   13 آبان 92

   عجب بحثي شده :‍‍)

  • مهیار :
   13 آبان 92

   ا!!!
   منم اشتباه مائده رو کردم
   میبینید!
   حالا یه وقتی اشتباهو اشتتباهی نخونید!

  • بانوی شرقی :
   14 آبان 92

   یعنی به به اون گنده ای رو کسی ندید؟حالا خوبه من خودم به نوع نگارش اینقد حساسم.ولی من که تاحالا ندیدم که دختربه پسرتیکه بندازه!!!!!

   • Admin :
    14 آبان 92

    شما مثلا حساسی انقدر درهم مینویسی؟!

  • بانوی شرقی :
   14 آبان 92

   شمام بعله سهیل خان…شمام بابنده دعواداری؟بغدم من کجادرهم می نویسم به این خوانایی…

  • مائده :
   14 آبان 92

   بخاطر خطای دید بوده بانو جان که ندیدیم. عیب نداره حالا 🙂

  • مائده :
   14 آبان 92

   بابا من که به این خوانایی می نویسم…

 2. نازیلا :
  12 آبان 92

  آدم نمیدونه چی باید بگه.به نظر من اصلا نباید جواب اینجور آدما رو داد. چون اگه جوابشون بدی بیشتر تحریکشون میکنی.واسه این دسته از پسرا متاسفم

 3. maryam :
  12 آبان 92

  عجب!!!!!!!!!!!!!!!!!!

 4. abtin :
  12 آبان 92

  الانم که کلیپس مد شده!

  • بانوی شرقی :
   14 آبان 92

   آقاکیلیپس نگو کوهان بگو….سرکلاس که میشینیم اینقد باید خودمونو بکشیم تا بتونیم تخته رو ببینیم.من نمی دونم آخه چه قشنگی داره بغیرازاینکه آدموشبیه آدم فضایی می کنه؟؟؟

  • مائده :
   14 آبان 92

   یه حدیث از پیامبر (ص) که : در آخر امت من مردانی پیدا میشوند که زنهایشان همچون مردها بر روی زینها سوار میشوند ، درآن عصر بر فراز تشکها سوار میشوند و تا در مسجد میروند ، زنانشان در عین لباس پوشیدن لخت و عور هستند و” بر سرشان چیزی همانند کوهان اشتران لاغر است ” ، آنها عطر بهشت را نمیشنوند ، آنها را لعنت کنید که از رحمت خدا بدور هستند .

   خیلی هم بی دلیل یهو مد نشد …

 5. masoud :
  12 آبان 92

  بهله کیلیپس مد شده 😀
  والا دیگه الان از کنار یه اکیپ دختر نمیشه رد شد ی متلکایی میندازن ادم میگرخه 😀

  • mehrdad :
   15 آبان 92

   دخترا وقتی تنها هستند سوسک اند ولی وقتی چندتا بشن توهم شیر بودن می زنند .

 6. zzzzzzzzzz :
  13 آبان 92

  من خودم دیدم چندتا دختر 20سال به بالا عینک یه پسر 14یا15 ساله رو از رو چشمش ورداشته بودن و بهش نمی دادن تا یکی از دوستان من رفت ازش گرفتش

  • بانوی شرقی :
   14 آبان 92

   نچ نچ نچ…

 7. محمد :
  14 آبان 92

  دیگه زمونه برعکس شده و دختراهم پا به پای پسرا تیکه میندازن!!!
  تازه بیشتر دختراهم جوری میان بیرون که تیکه بشنون!!!

  • سما :
   28 شهریور 93

   چیه دخترا بهتون تیکه می اندازن حس بدی بهتون دست میده حالا حال دخترا رو می فهمید

 8. علی :
  19 اردیبهشت 93

  سلام
  تا الان که 27 سالمه هیچوقت بخودم اجازه ندادم که به یک خانوم بی احترامی کنم.

  • رضا :
   02 شهریور 96

   از بس مثل سیب زمینی بی رگی

 9. نازی :
  01 خرداد 93

  الان دیگه به جای پسرا دخترا میگن : عشقم انگشت نکنی تو چشمم

 10. سما :
  28 شهریور 93

  پسرا برای اینکه نشون بدن فهم ندارن تیکه میندازن دخترا هم غلط می کنن ازاین ب بعد تیکه بندازن پسرا ادم نیستن شما دیگه چرا

  • جواد :
   14 مهر 93

   چرا بی احترامی میکنی،جمع نبند بهتره بگی بعضی از پسرها،بهتره قبل از بیان جملت یه خورده فکر کنی به جملت مزش کنی بعد بیانش کنی

 11. اکرم :
  20 آبان 93

  من یه دختر چادری ام با دوستام که میرم بیرون به من بیشتراز اونا که مانتویی وبدحجابن تیکه میندازن نمیدونم مردم مریضن تیکه های زشت وزننده ام میندازن که ادم شرمش میشه بگه اصلا اینگار مردم تو خیابون تو رختخواب سیر میکنن بی شعورا حرفم که نمیشه زد یه بار با تندی جواب دادم وزدم تو گوش پسره نمیدونی چه غربتی بازی دراورد منو بدهکارکرد اصلا

 12. سحر :
  09 آذر 93

  دوست عزیزم اکرم جون…بخاطراین که چادری های ماکم شدن…دختراخیلی راحت خودشون روبه حراج میذارن ازاون طرف پسرا اینقدازاین چیزا میبینن که دیگه چادریاواسشون غریبه بحساب میان انگارکه نه انگار توی جامعه اسلامی زندگی میکنن وبعدنسبت به کسی که چادریه واکنش نشون میدن وچقدر زشته واسه یه مذکرکه به دخترچادریه سروسنگین تیکه بندازه وبعداسم خودشو بذاره مرررررررررررد!

 13. saeed :
  09 آبان 94

  خواهشا همه ی مردها رو به یک چشم نبینید