دوستی ها – دانلود رایگان فیلم، سریال، موزیک و انیمیشن

متن نامه فرناندا لیما مجری قرعه‌کشی جام جهانی 2014 به ضرغامی (طنز)

نامه فرناندا لیما به عزت الله ضرغامی در قالب طنز

نامه فرناندا لیما به عزت‌الله ضرغامی، نامه فرناندا لیما به عزت الله ضرغامی

«نامه فرناندا لیما به عزت‌الله ضرغامی» عنوان مطلب طنزی است که به قلم امیر وفایی در روزنامه قانون روز دوشنبه منتشر شده است.

متن این یادداشت طنز به این شرح است:


«در پی پخش موفقیت‌آمیز مراسم قرعه‌کشی جام جهانی از شبکه سه و نقش بر آب شدن نقشه‌های غرب در ترویج پوشش غربی در میان جوانان ایرانی، رئیس سازمان صدا و سیما در نامه‌ای از دست‌اندرکاران این برنامه و خصوصا تدوینگری که موفق شده بود مجری خانم مراسم را به طور کامل سانسور کند، تشکر و قدردانی کرد. اگر غربی‌ها می‌دانستند ما در تدوین و سانسور همزمان برنامه‌های پخش زنده این قدر پیشرفت کرده‌ایم عمرا ناز خانم فرناندا لیما را نمی‌کشیدند. در این صورت شاید اجرای مراسم را به یکی مثل رسول نجفیان می‌سپردند تا تاری هم برایشان بزند، “می‌رن آدما” را بخواند و اشک مختصری از حاضران در سالن بگیرد.

نامه فرناندا لیما به عزت‌الله ضرغامی

ساعاتی پس از انتشار متن نامه رئیس سازمان صدا و سیما، خانم فرناندا لیما هم نامه‌ای خطاب به عزت‌الله ضرغامی‌ نوشت و درد دل‌هایی را مطرح کرد:
.
«جناب آقای ضرغامی‌ سلام علیکم‌… پس از اجرای مراسم به محض آنکه به خانه رسیدم با وجود خستگی برنامه شما را از اینترنت دانلود کردم و دیدم. همان‌طور که برخی از دوستان ایرانی‌ام از جمله جناب سلحشور پیامک کرده بودند اصلا مرا نشان ندادید. عیبی ندارد اما دوست ندارم ایرانی‌ها فکر کنند من دختر بی بند و باری هستم. پدرم خیلی روی این مسائل حساس بود. او تا قبل از ازدواجم مرا در خیابان تیمور صدا می‌زد تا توجه کسی جلب نشود. به من گفته بودند مراسم قرعه کشی زنانه و مردانه است اما وقتی لباس‌هایم را عوض کردم و وارد سالن شدم دیدم مردها هم هستند. می‌خواستم مراسم را ترک کنم. گفتم «پای بی‌جوراب زشته» اما بلاتر پشت میکروفون از همه خواست یا نگاه نکنند، یا به چشم خواهری نگاه کنند. به جمعیت که نگاه کردم دیدم همه گزینه دوم را انتخاب کرده‌اند. خدا می‌داند چقدر خجالت کشیدم و سرخ و سفید شدم تا مراسم تمام شد. باز جای شکرش باقیست که لباس صورتی‌ام را نپوشیده بودم. در میان لباس‌های جشنی‌ام همین که تنم بود از همه پوشیده‌تر است. نامه فرناندا لیما به عزت الله ضرغامی نامه فرناندا لیما به عزت الله ضرغامی نامه فرناندا لیما به عزت الله ضرغامی نامه فرناندا لیما به عزت الله ضرغامی

نامه فرناندا لیما به عزت‌الله ضرغامی

چند وقت پیش به طور اتفاقی برنامه گلبرگ را از شبکه سه دیدم. کارشناس داشت دخترها را نصیحت می‌کرد که چطور باید پوشش خود را رعایت کنند. خیلی به دلم نشست. به شوهرم گفتم “رودریگو گوش کن، خیلی جالبه” اما او کنترل را از من گرفت و زد شبکه نسیم. مردم پشت میکروفون جوک می‌گفتند و رودریگو غش و ریسه می‌رفت. رودریگو هم شوهر بی غیرتی نیست. شاید باور نکنید اما در همین مراسم به من تذکر که داد که سنگین باشم و کمتر لبخند بزنم. اوایل ازدواجمان خیلی متعصب بود. یک بار وقتی فهمید من با‌ کمترین لباس رفتم ماست خریدم قیامتی راه انداخت. قبلا شنیده بودم برای هنرپیشه‌های زن فیلم‌های خارجی با کامپیوتر لباس پوشیده درست می‌کنید. کاش در مورد من هم همین کار را می‌کردید. خیلی دوست داشتم یک بار تصویرم از برنامه نود پخش شود و نظر امیر حاج رضایی عزیز را در مورد خودم بدانم.

نامه فرناندا لیما به عزت‌الله ضرغامی

مراسم قرعه‌کشی لیگ برتر شما را هم دیدم. آنجا آقای بهروان نقش مرا برعهده داشت. برای مسابقات بعدی‌تان اگر مجری یا قرعه‌کش خواستید با پوشش کامل در خدمتم.
.
از لحاظ سبیل نمی‌توانم با جناب بهروان برابری کنم اما سعی می‌کنم خودم را به تیپ ایشان نزدیک کنم. البته شما ناقلاها هم دو، سه بار زیرآبی رفتید و تصویرم را نشان دادید. همان کافی بود تا بالای هشت هزارتا درخواست دوستی از ایران داشته باشم. البته به رودریگو چیزی نگفتم چون خیلی روی این مسائل حساس است. مرد است دیگر، غرورش اجازه نمی‌دهد تعداد فرندهایش از تعداد فرندهای زنش کمتر باشد. خلاصه ببخشید اگر کمی‌ بی‌ناموسی شد. واقعا قصد و غرضی در کار نبود. باشد که روزی افتخار همکاری با آن تلویزیون پربیننده نصیب این حقیر شود.»

.

اما خارج از طنز؛ مجری زن جام جهانی فیسبوکش را بست

مجری زن برنامه قرعه کشی جام جهانی که صفحه هوادارانش در فیس بوکش مورد هجمه سنگین گروهی از ایرانیان عصبانی قرار گرفت، پس از افزایش این حملات، صفحه هوادارانش را برای عموم مسدود ساخت تا بدین طریق از هجوم دیگر چهره های مودبی که او را مورد خطاب قرار داده بودند، کاسته شود و البته ماجرا به شدیدترین نقطه ممکن رسید.

.

انگار حاشیه های قرعه کشی جام جهانی برای کشورمان پایان ندارد و سلسله حرکت هایی که برخی از ایرانی‌ها پس از این اتفاق انجام دادند، حالا کم کم عوارضش را نشان می‌دهد تا تنها بتوان ابراز امیدواری کرد این دامنه اثرگذاری بیش از این توسعه نیابد و ثلمه‌ای به چهره ایرانیان در سراسر جهان وارد نسازد.
.
هنوز از عوارض حملات به صفحه هواداران لیونل مسی خبری در دسترس نیست و به جز آنکه 51 میلیون نفر در سراسر جهان نوشته های فارسی و انگلیسی و عربی هموطنامان مشتمل بر شدیدترین توهین ها به این بازیکن تیم ملی آرژانتین را دیدند و برخی رسانه ها نیز اشاراتی به این حملات داشتند، بازیکن تیم ملی بارسلونا و ملی پوش آرژانتین واکنشی نشان داده و با سکوت از کنار این حملات مملو از توهین و تحقیر گذشته است.
.
در کنار او اما «فرناندا کاما پریرا لیما» مجری، مدل و بازیگر ۳۶ ساله برزیلی شرایط متفاوتی داشت و هجم هتاکی به او و همسر و فرزندانش با شنیع ترین الفاظ جنسی همراه شد و در واقع هرچند حجم نظردهندگان به صفحه هواداران این مجری زن، کمتر از یک چهارم حمله کنندگان به صفحه هواداران لیونل مسی بود اما در عین حال نوع نظرات به مراتب بی ادبانه تر و دارای تعرض بیشتر به حریم شخصی بود و حقیقتاً هر خواننده ای را شرمنده می ساخت.
.
تفاوت اساسی آنجا بود که صفحه این مجری برزیلی بیش از حد شخصی بود، حال آنکه فضای صفحه مسی با 51 میلیون هوادار به مراتب رسمی تر بود. حملات به پیج فرناندا لیما حتی به نظرسنجی صفحه او نیز کشیده بود، تا جایی که نظرسنجی که او طرح کرده بود با حجم وسیعی از گزینه های فارسی رکیکِ افزوده شده توسط فارسی زبانان همراه شده بود که اتفاقاً این گزینه ها بیشترین رای ها را گرفته بود.
.
در این میان نکته جالب آنجا بود که این عده ظاهراً در اعتراض به نوع پوشش این مجری که باعث شد صداوسیما نتواند مراسم را حتی به طور غیرزنده نشان دهد و دقایق بسیار اندکی از قرعه کشی پخش شد، به صفحه او و همسرش در فیس بوک حمله کرده بودند اما در عین حال صفحه او را لایک می کردند تا به این تفریح شان در بلندمدت ادامه دهند و اینچنین شد که به یک باره صفحه چند هزار لایکی این مجری به 35 هزار لایک رسید که اکثراً ایرانی بودند!
.
حال این مجری احتمالاً با مطالعه این کامنت ها که مترجم گوگل نیز برخی شان را به سلیسی می تواند ترجمه کند، به این نتیجه رسیده که نمی تواند با این حملات مقابل به مثل کند و در تازه ترین اقدام که از ساعتی پیش رخ داده، صفحه فیس بوکش را برای عموم مسدود نموده و بر روی صفحه ای لینک کرده که تنها مشخصاتش ذکر شده است. این جدی ترین واکنش به رفتارها ایرانیان عزیزی است که قصد اعتراض به این مجری را داشتند و ممکن است برخی تصور کنند ایرانی نبوده اند اما مگر می توانیم خودمان را گول بزنیم؟!
.
البته شاید این اقدام مجری زن برزیلی در مسدود کردن صفحه فیس بوکش را برخی به حساب بی جنبگی او بگذارند، چرا که در ورزشگاه آزادی، بارها یکصدهزار نفر یک صدا، داور یا بازیکنان را با رکیک ترین الفاظ مورد خطاب قرار داده اند و بازیکن یا داور نیز زمین را ترک نکرده اند که ای کاش چنین می کردند و تماشاچی فوتبال را وادار می ساختند تا حداقل برای خانواده ورزشکاران حرمت قائل شود!
.
با این اوصاف باید امیدوار بود ظرفیت لیونل مسی بالاتر باشد و احیاناً او یا همین مجری خانم گفت و گوهایی با غول های خبری جهان درباره حملات سایبری ایرانی‌ها نداشته باشند که اگر داشته باشند، توسط گروهی نهایتاً 50 هزار نفری ضربه بدی به اعتبار و چهره مردمانِ ایران نزد جهانیان وارد می آید.

ADs
در حال بارگزاری ...

۱۳ دیدگاه ارسال شده است

نمایش / مخفی کردن دیدگاه ها

 1. پرنده آبی :
  20 آذر 92

  من افتخار می کنم که ایرانی هستم.
  چون آقای گل جهان ایرانیه .
  قوی ترین مرد جهان ایرانیه.
  مارادونای آسیا ایرانیه.
  هلیکوپتر بوندسلیگا ایرانیه.
  موشک بوندسلیگا ایرانیه.
  اما با این همه افتخار اگر بتوانم تابعیت یکی از کشورهای اروپایی را میگیرم .

  • saman :
   20 آذر 92

   من افتخار می کنم که ایرانی هستم.

  • شهاب :
   20 آذر 92

   آنهایی که به مجری برزیلی و مسی فحش داده اند و تعدادشان هم کم نیست ایرانی هستند به آنها هم افتخار می کنید؟؟؟؟؟؟؟

  • سپهر :
   21 آذر 92

   من واقعا متاسفم که با همچین آدمایی هم وطنم. متاسفم برا ملتی که هر جا کم میارن به فحش و توهین متوسل میشن. متاسفم برا ملتی که هرچقد فحش به روزتری بلد باشن خودشونو بالاتر میبینن. هرچد با لحن لاتی صحبت کنن خودشونو برتر میبینن. متاسفم برا خودم و همه آینجور آدما

 2. mostafa :
  20 آذر 92

  کاش فرهنگ استفاده از فن آوری قبل از فن آوری بین ما ایرانی هابه وجود می آمد

 3. حسین :
  20 آذر 92

  خودتونم میفهمید چی میگید

 4. شهاب :
  20 آذر 92

  افتخار ما همیشه این بوده که ما فرهنگ چندین هزار ساله داریم می گوییم زمانی که عرب ها جاهل بودن و و حشی غرب هیچ تمدنی نداشت ما فرهنگ داشتیم حال چه بر سرمان آمده که جاهلیت و وحشی گری خود را باید توجیح کنیم و بگوییم که آنها مشکل دارن مگر نمی دانستند که در این کره خاکی کشوری هم به نام ایران وجود دارد که دلش نمیخواهد برنامه بر خلاف میل آنها پخش شود افسوس که رفته رفته فرهنگمان را از دست می دهیم افسوس….

 5. رضا :
  20 آذر 92

  باز خدا رو باید شکر کرد. فیسبوک فیلتره وگرنه چه میشد…
  حرفی جز تاسف نمیمونه برای آدم.

 6. محمد :
  22 آذر 92

  برای صدا و سیمای ایران متاسفم فقط همین!!
  صدا و سیمای افغانستان > صدا و سیمای ایران

 7. Amir-Hosein :
  28 آذر 92

  تو کل جهان آبروی ما رو بردن این چند هزار ایرانی که به پیج فیسبوک مسی و خانوم فرناندا لیما حمله کردن
  واقعا متاسفم

 8. پیام :
  09 مرداد 94

  به نظر من کلا کار اشتباهی بود که توهین کردن؛ولی بحث آبرو ایران که کشیدین وسط حق ایرانه وقتی نمی تونه یه مراسم ساده پخش کنه حقشون که به بدترین شکل در جهان آبروشون بره با کارهایی مثل این،مثلا لباس لختی نشون می دادن چی میشد؟؟؟؟همین الان برین تو خانه های تیمی اکثر دختر پسرا لختن خخخخ حالا به این گیر دادین؟بعدش اکثرا که مردم ماهواره دارن یه عده قلیل هستن که ندارن و اتفاقا همونایی هم که ندارن بی فرهنگ بازی در آوردن،حالا که اکثرا از ماهواره مراسم دیدن حداقل به شعور مردمی که ندارن احترام می گذاشتن و کامل پخش میکردن،مثلا از پشت تلویزیون میخوان چیکار کنن مردم؟؟؟؟که کمی لباس باز باشه نشون نمیدن؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟

  • حسین :
   12 مرداد 94

   واقعا درست گفتید،مثلا که چی نشون نمیدن؟؟
   خود مسیولین هم دارن ماهواره خوب هم نگاه میکنن فقط مردم نباید ببینن
   اوناییم که خانم لیما توهین کردن مطمینا ماهواره نداشتن و بجای فحش به یکی دیگه بدن به اون بدبخت دادن خخخخ

 9. حسن :
  04 تیر 95

  به نظر من هرکسی اختیار خودش داره وهرجور بخاد لباس میپوشه پس باید به سلیقه هرکس احترام بزاریم ما به لباس اون شخص اعتراض کردیم خوب اگر دوست ندارید نبینید که میبینید ماهواره که دارید نداشته باشد هم فیلمش تواینترنت پره پی به اون بیچاره چی کار دارید دارید فرهنگتونو نشون میدید

بستن تبلیغات
الفبای سفر