دوستی ها – دانلود فیلم، سریال و انیمیشن

تبلیغات
سرگرمی
::. رسانه سرگرمی .::
تبلیغات
بازی قیام مختار
::. بازی قیام مختار .::

آموزش ساخت حافظه فلش USB بوتیبل با نرم افزار Rufus

چگونه می توانیم دیسک فلش Bootable بسازیم؟

ساخت حافظه فلش بوتیبل Bootable USB

همانطور که می دانید برای نصب سیستم عامل های ویندوز و یا لینوکس احتیاج به یک دیسک (CD/DVD) قابل بوت داریم. حال می توانیم به جای استفاده از CD یا DVD از یک حافظه فلش (Flash Disk) به عنوان دیسک Bootable برای نصب ویندوز استفاده کنیم. فلش مموری ها امروزه طرفداران بسیار زیادی در دنیا پیدا کرده اند و تعداد زیادی از کاربران استفاده از حافظه فلش را به CD یا DVD ترجیح می دهند. برای ساخت یک دیسک بوتیبل تنها کافی است فایل ایمیج ویندوز را بر روی آن رایت کنیم اما برای ساخت فلش قابل بوت باید از روش های دیگری استفاده کرد. یکی از آسان ترین و بهترین روش ها برای ساخت یک فلش بوتیبل استفاده از نرم افزار پرطرفدار Rufus می باشد. حال در این مطلب قصد داریم تا روش کار با نرم افزار Rufus جهت ساخت فلش قابل بوت را آموزش دهیم.
هم اکنون شما می توانید برای دیدن این آموزش جذاب به ادامه مطلب مراجعه کنید…

How to Create bootable usb with rufus حافظه فلش بوتیبل

روش کار:
1. ابتدا نرم افزار Rufus را از اینجا دانلود کنید. حال فلش مموری مورد نظر خود را به سیستم وصل کرده سپس نرم افزار Rufus را باز کنید. در قسمت اول یعنی Device نام فلش دیسک های نصب شده به سیستم را مشاهده می کنید که باید فلش مموری مورد نظر خود را که قصد بوتیبل کردن آن را دارید انتخاب کنید. در قسمت بعدی Boot Selection با زدن دکمه Select این امکان برای شما فراهم می شود تا فایل ایمیج مورد نظر خود را انتخاب کنید. همانطور که مشاهده می کنید در کنار دکمه Select یک تیک کوچک وجود دارد که با زدن این تیک سه فاکتور در فایل ایمیج شما بررسی خواهد شد که این امر اختیاری می باشد.

ساخت حافظه فلش بوتیبل Bootable USB

2. قسمت بعدی گزینه Partition Scheme می باشد که به صورت پیشفرض بر روی MBR تنظیم شده است و شما نیازی به تغییر آن ندارید. گزینه بعدی هم Targrt System نام دارد که این گزینه هم به صورت پیش فرض بر روی BIOS or UEFI قرار دارد و نیازی به تغییر آن نیست. اما اگر شما قصد دارید تا از این فلش دیسک بر روی یک سیستم قدیمی استفاده کنید در قسمت تنظیمات پیشرفته تیک گزینه Add fixes for old BIOSes را بزنید.

ساخت حافظه فلش بوتیبل Bootable USB

3. قسمت بعدی تنظیمات مربوط به فرمت کردن فلش دیسک می باشد. گزینه اول Volume Lable است که می توانید نام دلخواه خود را برای فلش در این قسمت تعیین کنید. قسمت بعدی File System است که به صورت پیش فرض بر روی FAT32 قرار دارد و بهتر است آن را تغییر ندهید. حال در این مرحله با باز کردن تنظیمات پیشرفته گزینه Quick Format را انتخاب کنید. با انتخاب این گزینه سیستم با چک نکردن بدسکتورها (Bad Sectors) فلش مموری را سریع تر فرمت خواهد کرد. دقت کنید که با فرمت شدن فلش تمامی اطلاعات موجود بر روی آن پاک خواهد شد پس اگر اطلاعات مهمی بر روی آن وجود دارد از قبل این اطلاعات را به محل دیگری منتقل کنید.

ساخت حافظه فلش بوتیبل Bootable USB

4. بهتر است بقیه گزینه ها را تغییر ندهید و در نهایت بر روی دکمه Start کلیک کنید تا نرم افزار فرایند ساخت فلش مموری قابل بوت را آغاز کند. پس از اتمام کار شما به راحتی می توانید از این فلش به عنوان بوتیبل استفاده کنید.

ساخت دیسک فلش بوتیبل Bootable USB

۱ دیدگاه ارسال شده است

نمایش / مخفی کردن دیدگاه ها

  1. ممد نبودی :
    17 دسامبر 19

    این برنامه و نمونه های مشابه بوتهایی میسازن که فقط روی مین بوردهای نسل جدید جواب میده. تنها با روش بوت MS-DOS میشه یک فلش با بوت استاندارد ساخت که برای همه سیستمهای سخت افزاری و سیستم عاملها جواب بده!